Speeches en publicaties Jeroen Dijsselbloem

Hieronder staan de meest recente publicaties en toespraken van burgemeester Jeroen Dijsselbloem.

Speech burgemeester Dijsselbloem voor herdenking 18 september 2025

Beste mensen, 

Elke dag lezen we over de verschrikkingen van oorlog. De grote conflicten van de huidige tijd voelen veel dichterbij dan die van 20 jaar geleden. Dat komt door de eindeloze stroom berichten, nieuws of fake-news, die ons voortdurend bereiken via onze mobiele telefoon. Dat komt zeker ook door de bruutheid waarmee leed wordt aangericht. De emoties die deze berichten oproepen zijn echt, zijn soms heftig en zijn hier en nu, in Eindhoven. 

De conflicten komen zo steeds dichterbij. En bepalen de sfeer ook in ons land, in onze stad. De oorlogen zijn ook echt dichterbij. Lviv in Ukraine ligt even ver weg als Florence, in Italië. In Eindhoven vangen we zo’n 1500 Oekraïners op. De meeste zijn gelukkig gewoon aan het werk. Maar in gedachten zijn ze bij hun families.

Het ráákt ons. We zien de ellende, maar kunnen er zo weinig aan doen. En dat frustreert en maakt soms woedend. En het raakt ons niet alleen, het verdeelt ons ook. Ook al zijn we geen partij, toch worden we erin betrokken. We worden meegezogen in conflicten. We gaan elkaar verwijten maken, vermijden het gesprek, of veel erger, bedreigen elkaar online of op straat. De meeste mensen zullen het zover niet laten komen. Zijn bereid elkaar op te zoeken en het gesprek wel aan te gaan. Zullen elkaar blijven respecteren. En elkaar waar nodig de helpende hand bieden. Laten wij hier in Eindhoven die mensen zijn. 

Beste mensen,

De meeste van ons hebben het goed. Wij leven – dankzij onze bevrijders – al 81 jaar in vrede. We hoeven niet in de rij te staan voor eten en drinken. Er is goede medische zorg. We wonen in een huis waarvan de ramen heel zijn. En voor diegene voor wie dat momenteel niet zo is, organiseren we een vorm van opvang en hulp. We hebben stroom en water, en een bed waarin we kunnen slapen tot we ’s ochtends gewekt worden. Niet door een luchtalarm of raketinslagen, maar door een wekker. Wij hoeven niet na weer een bombardement op zoek te gaan naar onze familie en vrienden. Zijn ze okay? Zijn ze er nog?

Waarom wij wel, en zij niet? Hoe heeft dit zo kunnen gebeuren? Waar liggen de wortels van dit conflict? Wie is er verantwoordelijk? Vragen die zich opdringen en tot verhitte discussies kunnen leiden. De antwoorden zijn nauwelijks meer te objectiveren. Wat is waar? Wat is bewezen? Wat weten we er van?

Tegenover steeds meer informatie, staat steeds meer twijfel. We worden tegenwoordig overspoeld door meningen. Niet alleen de meningen van experts, ook de opvattingen van bekende Nederlanders en influencers.Steeds stelliger, steeds harder, steeds polariserender. Wat mij betreft hoef je geen oordeel te hebben. Hoef je geen kant te kiezen. Ik hoop vooral dat we allemaal empathie houden. Inlevingsvermogen. Medeleven. En Medemenselijkheid. 

Deze waarden hebben we met elkaar vastgelegd in verdragen en wetten. In wat we kort geleden nog Universele mensenrechten noemden. Die golden altijd en overal. Zelf ten tijden van oorlog. Na de twee wereldoorlogen zijn die elementaire regels van menselijke respect en waardigheid vastgelegd. Maar we moeten helaas vaststellen, als je kijkt naar de aanhoudende aanslagen en massale bombardementen van burgerdoelen in Israel, Ukraine en Gaza, dat de lessen van de vorige eeuw, waarin vele miljoenen het leven lieten, verloren zijn gegaan.

Een gewapend conflict veroorzaakt onbeschrijflijk veel ellende. In oorlogstijd grossieren we in leed. Het lijkt wel een betaalmiddel: ‘Jij hebt mij zoveel leed aangedaan, dan doe ik jou zoveel leed aan. Kan dat? Kun je het ene leed vergelijken of zelfs opheffen met het andere? En hebben niet altijd de neiging het leed dan ons is aangedaan groter te vinden dan het leed dat wij anderen aandoen? 

Ik geef een voorbeeld. Na de bevrijding van de concentratiekampen kwam een klein deel van onze Joodse medeburgers, die de gruwelen daar hadden overleefd terug naar Nederland. Konden zij hier rekenen op begrip? Op een warme ontvangst? Soms wel. Vaak ook niet. De woning die ze noodgedwongen hadden achtergelaten was vaak al weer in gebruik genomen. Hun waardevolle bezittingen verdwenen. Teruggekeerde Joden kregen een aanmaning vanwege niet afgedragen belasting of een huurachterstand van twee jaar: precies de tijd dat ze in een concentratiekamp hadden gezeten. Joden die bij terugkomst vertelden over de verschrikkingen van het concentratiekamp vonden nauwelijks begrip of gehoor.

Soms kregen ze te horen dat Nederland het ook zwaar had gehad tijdens de hongerwinter. Voor alle duidelijkheid: dat klopt ook. Maar leed laat zich niet tegen elkaar wegstrepen. Leed toevoegen is nooit een manier om leed te verwerken. We moeten leed, als het zich voordoet, leren naast elkaar te laten staan en elkaars leed onderkennen en trachten over en weer te verzachten. Alleen dan kunnen we samen verder.

Maar het gebrek aan empathie met het lot van de weinigen die terugkeerden was heel droevig. In het Veemgebouw hier in Eindhoven werden vanaf 1944 jarenlang mensen opgevangen die terugkeerden naar Nederland. Naar schatting meer dan 50.000 mensen. Het was het centrale repatriëringscentrum. Het was er niet voor gebouwd, het was er nauwelijks voor ingericht. Het Rode Kruis en zijn Eindhovense vrijwilligers deed haar best. De militaire autoriteiten hadden wel andere zorgen aan het hoofd. 

Allerlei mensen, met zeer verschillende verhalen werden daar opgevangen en vastgehouden. Van kleine weeskinderen tot stokoude uitgemergelde overlevenden. Ze werden allemaal zo goed en zo kwaad als het ging verhoord en beoordeeld door de autoriteiten. Ze mochten Nederland niet zomaar binnen. Ook zij moesten bewijzen wie ze waren en waar ze vandaan kwamen..

Denk aan krijgsgevangen Nederlandse militairen die terugkwamen uit kampen in Duitsland. Denk aan Nederlandse collaborateurs die in Duitsland de nazi’s hadden geholpen, die met de Wehrmacht of SS hadden meegevochten in het Oosten. Ook zij werden door de geallieerde troepen vanuit Duitsland naar Eindhoven gestuurd. Denk aan Nederlandse dwangarbeiders, politieke gevangenen en natuurlijk de overlevenden uit de vernietigingskampen. Alles zat door elkaar, zelfs slachtoffers en daders. 

De omstandigheden waren ellendig. Zeker de mensen die uit de concentratiekampen terugkwamen waren ernstig verzwakt. Er waren uitbraken van open TBC, schurft, dysenterie, cholera, typhus. Velen zouden, teruggekeerd uit de vernietigingskampen, alsnog in het Veemgebouw het leven laten. Hier in Eindhoven.

De menselijke waardigheid was voor zeer velen, zeker voor joden, roma en sinti en anderen vertrapt en het kostte de grootste moeite deze te herstellen. De wonden zijn tot op de dag van vandaag voelbaar. De Eindhovense slachtoffers worden tot op de dag vandaag gemist.

Hier bij het Namenmonument proberen we de herinnering aan hen levend te houden.

Beste mensen,

De hamvraag vandaag is: Hoe stoppen we de gruwelijke geweldspiralen. Is het terugbetalen van de pijn de enige respons die we kennen? Oog om oog, tand om tand? Of is er een manier om uit deze neerwaartse spiraal te geraken? Ik denk het wel, maar het is geen makkelijke weg.

Het vergt internationale samenwerking, te beginnen in Europa, om maximale druk op te bouwen tegen de agressors. Ook in donkere tijden zijn er gelukkig mensen, die weigeren te geloven dat we geen macht hebben, dat we niks kunnen bereiken.

Ik geef twee kleine voorbeelden. In 1999 richtte de wereldberoemde Israëlische dirigent en pianist Daniel Barenboim in 1999 het West-Eastern Divan Orchestra op, dat bestaat uit een gelijke verdeling van Israëlische en Arabische muzikanten, met leden uit landen zoals Egypte, Iran, Jordanië, Libanon en Syrië. Jaarlijks komen de muzikanten van dit orkest samen voor repetities en geven ze concerten in verschillende landen. Deze mensen leggen zich niet neer bij de heersende, cynische opvatting dat vrede in het Midden-Oosten een illusie is.

Voor het tweede voorbeeld kunnen we dichter bij huis blijven. Twee Brabanders, Franky en Coen, bakken gratis friet voor mensen in Oekraïne, soms niet ver van de frontlinie. Dat doen ze al een paar jaar. Ze hebben al 80.000 porties friet en snacks uitgedeeld, 12.000 voedselpakketten, 300 generatoren en 600 kooktoestellen. Franky en Coen zullen de oorlog niet bekorten met hun actie, maar ze laten – net als het West-Eastern Divan Orchestra – zien dat we niet onmachtig zijn, en dat medemenselijkheid en verbinding altijd nodig en mogelijk is. 

Als de geallieerden zich in 1944 hadden neergelegd bij de verschrikkingen in Europa, hadden wij er hier nu heel anders bij gestaan. Zij weigerden om te accepteren dat mensenrechten op systematische wijzen werden vertrapt. Ze kwamen, vochten voor onze vrijheid, en gaven hem aan ons terug. In die strijd vielen opnieuw ongelooflijk veel slachtoffers. De Militaire begraafplaatsen getuigen er van op indrukwekkende wijze. Er zijn heden ten dage steeds minder van deze helden in leven. Maar wij vergeten ze niet. En blijven hen dankbaar. Dankbaar voor het vrije leven dat wij, dankzij hen, kunnen leiden. Elke dag weer. Zeker nu.

Dank.

Nieuwjaarsspeech 2025

Foto's herdenking bevrijding: Bert Jansen

Foto's installatie: Gijs Kooijmans

Stel je vraag