Resultaten van de telling
In de regio zijn er 2.441 personen geteld. Waaronder 320 kinderen.
De telling bevestigt dat dak- en thuisloosheid divers is en heel verschillende mensen treft. Van mensen die verblijven in opvangvoorzieningen en de openbare ruimte, tot de meer ‘verborgen’ dak- en thuisloze mensen, die tijdelijk bij familie of vrienden onderdak vinden of slapen in een vakantiewoning of auto. De meeste dak- en thuisloze personen verblijven niet, zoals vaak wordt gedacht, op straat, maar bij familie of vrienden of in niet-conventionele woonruimten (plekken die niet bedoeld zijn om permanent te wonen) zoals een auto, schuur of stacaravan.
Veel van de getelde personen verblijven in gemeente Eindhoven, namelijk 1.419 volwassenen en 166 kinderen. Maar ook in alle andere regiogemeenten zijn er dak- en thuisloze personen en kinderen geteld. Enkel in gemeente Nuenen zijn er geen dak- en thuisloze kinderen geteld.
Opvallend is het grote aantal vrouwen en jongeren dat dak- of thuisloos is, 29% van de getelde personen is vrouw. Dat is hoger dan eerdere landelijke schattingen. Daarnaast is 19% van de totale groep getelde dakloze personen een jongere tussen de 18 en 27 jaar.
De volledige resultaten van de ETHOS-telling kun je lezen op de website van het Kansfonds. Hier vind je ook de resultaten van de andere regio’s in Nederland die hebben meegedaan aan de ETHOS-telling.
Wat gaat regio Eindhoven doen met de resultaten van de telling?
In het vastgestelde Regionaal Actieplan Dakloosheid 2024 - 2030 werkt gemeente Eindhoven samen met de 14 regiogemeenten aan het oplossen van dak- en thuisloosheid. Dankzij deze telling weten we beter hoeveel dak- en thuisloze mensen er in onze regio zijn én wie zij zijn.
Alle gemeenten in de regio Eindhoven willen samen aan de slag met deze informatie. Het doel is een aanpak ontwikkelen die nu en ook in de toekomst goed werkt. Daarbij hebben we extra aandacht voor het voorkomen van dakloosheid en voor het versterken van zekerheid en ondersteuning voor ouders met kinderen.
Wat is de Ethostelling?
De ETHOS-telling is een jaarlijkse telling die wordt uitgevoerd door Hogeschool Utrecht en het Kansfonds. Dit gebeurt in meerdere regio’s in Nederland.
Bij deze telling wordt dakloosheid breder bekeken. Het gaat niet alleen om mensen die op straat leven of in de opvang zitten, maar ook om mensen die geen eigen of geschikte woning hebben. Denk aan mensen die tijdelijk bij familie of vrienden slapen, of in een vakantiewoning, auto of kraakpand verblijven. Dit noemen we ‘verborgen dakloosheid’.
Voor de telling wordt de ‘ETHOS-light’ methode gebruikt. Deze is ontwikkeld door de Universiteit van Leuven in opdracht van de Europese Commissie. Hogeschool Utrecht heeft deze methode naar Nederland gebracht.
Wie hebben er allemaal meegeteld?
In regio Eindhoven hebben in totaal 84 organisaties meegeteld. Onder meer maatschappelijke opvangorganisaties, buurthuizen, woningcorporaties, zorginstellingen en boa’s.
Waar vind ik meer informatie?
Wil je meer weten over de ETHOS-telling en de telmethode? Lees meer op de website van het Kansfonds.