De Bloemenbuurt in het stadsdeel Stratum wordt door de drukke Leostraat opgedeeld in twee delen: de Bloemenbuurt-Zuid en de Bloemenbuurt-Noord. Onderzoeken hebben uitgewezen dat de woningen in het zuidelijk gedeelte niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd, in Noord zijn de woningen beter van kwaliteit. Daarom besloot woningcorporatie Domein in samenspraak met het comité Vernieuwing Bloemenbuurt-Zuid in 2008 de woningen in Zuid te gaan slopen en vervangen.
Alle 306 huurwoningen in de Bloemenbuurt-Zuid worden gesloopt, er komen 324 nieuwe woningen voor terug. Iets meer dan de helft van de nieuwbouwwoningen gaat de verkoop in, de rest wordt betaalbare huur, een dertigtal sociale koop. Een van de doelstellingen in het masterplan is om de openbare ruimte weer terug te geven aan de bewoners. Daarom komen er bredere straten met veel groen. De sloop gebeurt in drie fases, de eerste fase was in in het voorjaar van 2008. In het voorjaar van 2009 gaan de woningen van fase 2 tegen de vlakte. De nieuwbouw van de eerste woningen start in juni 2009 (bouwblok Madelief). Dit zijn koopwoningen.
De vernieuwing in de Bloemenbuurt-Zuid gebeurt op een bijzondere manier. ‘Samen werken aan de buurt’ is het motto. De zittende en toekomstige bewoners bepalen als opdrachtgevers zelf (Collectief Particulier Opdrachtgeverschap, CPO) hoe de nieuwe wijk eruit komt te zien. Dat geldt niet alleen voor de woningen, maar ook voor de openbare ruimte. Het unieke aan het CPO in de Bloemenbuurt is dat ook huurders de kans krijgen hun eigen woningen te ontwerpen. Hiervoor zijn zogenoemde ontwikkelverenigingen gevormd, ook kunnen bewoners in de maquettewerkplaats op schaal hun nieuwe huis ‘bouwen’.
Een dergelijk ambitieus en uniek project brengt ook hobbels met zich mee. Het CPO (Collectief Particulier Opdrachtgeverschap) voor huurders in het Domijnhuis bleek weerbarstiger dan vooraf gedacht. Wegens financiële problemen bij woningcorporatie Domein stokte de ontwikkeling en de start van de bouw van de huurwoningen. Na evaluatie bleek de organisatiestructuur van het proces aan herziening toe. In januari 2009 kwamen alle partijen tot een overeenkomst . Een half jaar later dan gepland zal in het najaar van 2009 de nieuwbouw voor de huurders van start gaan.
Om het veranderingsproces in goede banen te leiden en bewoners daarbij betrokken te krijgen, steken Domein en de gemeente veel energie in de sociale kant van de wijkvernieuwing. De Bloemenbuurt-Zuid is een ‘gezellig buurtje waar mensen nog wat voor elkaar overhebben’ en dat moet vooral zo blijven.